BADANIE PARAMETRÓW WODY

MOJA OFERTA

Oferuję usługę badania parametrów wody akwariowej i kranowej. W zależności od sytuacji rekomenduję, które testy należy wykonać. Do każdego testu zalecam czynności jakie należy przeprowadzić, by dany wynik doprowadzić do optymalnego poziomu.

Dlaczego badać wodę w akwarium?

Badanie parametrów wody to jedna z podstawowych czynności diagnostycznych na drodze do ustalenia źródła problemów w akwarium. Tak, jak lekarz, przed postawieniem diagnozy choroby musi wykonać różne badania, tak, my akwaryści musimy ustalić, co tak naprawdę dzieje się w zbiorniku zanim będziemy mogli przejść do działania. Woda, wodzie nierówna i nie jesteśmy w stanie (zazwyczaj) wzrokowo określić źródeł problemów. Podawanie preparatów, lekarstw, czy nawozów w ciemno, może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i doprowadzić do licznych komplikacji czy strat w obsadzie, a tego chcemy oczywiście uniknąć. 

Rodzaje testów wody

Badania wody zazwyczaj można podzielić na parę segmentów w zależności od tego, czego chcemy się dowiedzieć i jakie testy w tym celu musimy wykonać. Wyróżniamy zatem:

  • Badania podstawowe – te badania służą głównie ustaleniu podstawowych parametrów wody takich jak twardości, odczyn i przewodność. Dzięki temu jesteśmy ustalić linię bazową, do której się będziemy mogli potem odnosić. Te badania służą również dobieraniu obsady zwierzęcej, ponieważ łatwiej jest czasem dobrać ryby do wody jaką mamy, niż modyfikować wodę do konkretnych ryb.
  • Badania związane ze wzrostem roślin i glonami – Glony to jedna z najczęstszych plag w akwariach. Ich przyczyna w większości przypadków związana jest z niewłaściwymi parametrami wody, niewłaściwym sposobem opieki nad akwarium lub źle prowadzoną obsadą roślinną. Testy pozwalają nam tutaj określić poziomy podstawowych makroskładników niezbędnych dla roślin.
  • Badania związane z dojrzewaniem akwarium – Pozwalają one nam określić czy zbiornik jest gotowy na przyjęcie obsady i sprawdzić, czy filtracja w akwarium jest wystarczająca. Tego typu badania wykonywane są również po zmianie filtrów, podawaniu leków czy w sytuacji jak dochodziło do dużych zmian w obsadzie lub aranżacji akwarium.
  • Badania specjalistyczne – np. związane z poziomami konkretnych pierwiastków czy stężenia dwutlenku węgla. Te badania wykonuje się zazwyczaj rzadko i wyłącznie w konkretnych przypadkach.

,

Jak dostarczyć wodę do testów?

Wodę do testów proszę dostarczyć w czystym i szczelnym opakowaniu w ilości min. 200ml. Wskazane jest dostarczyć zarówno wodę akwariową jak i tą, która jest używana do podmian.

Ile czasu trzeba czekać na wyniki?

Wyniki otrzymasz w ciągu 24h na adres email lub telefonicznie.